Logo Logo

Zakládání a fungování energetických společenství (Lex OZE II)

Zakládání a fungování energetických společenství

(Lex OZE II)

Poslední den roku 2023 vstoupila v platnost dlouho očekávaná novela energetického zákona a souvisejících předpisů, známá pod zkratkou OZE II.

Jedním z hlavních přínosů tohoto legislativního počinu má být usnadnění sdílení elektrické energie mezi různými subjekty. To umožní výrobcům energie naložit s vyrobenou energií výhodnějším způsobem, než je tomu nyní.

Subjekty, které spolu budou energii takto sdílet, mohou vytvářet tzv. energetická společenství nebo v případě, že budou sdílet energii z obnovitelných zdrojů, společenství pro obnovitelné zdroje (dále kterékoliv z nich jen „Společenství“). Nyní tak jsou na národní úrovni stanovena základní pravidla pro jejich fungování.

Institut Společenství umožní efektivní distribuci vyrobené elektřiny a dohodnutí vlastních podmínek pro její poskytování a odběr. Při sdílení elektřiny mají Společenství a jeho členové právo využívat distribuční a přenosovou soustavu. Pro účely měření dodávek a odběru elektřiny bude nutná též instalace elektroměru umožňujícího průběhové měření (tj. měření jak odebrané, tak dodané elektřiny v krátkých časových intervalech). Instalaci takového elektroměru zajišťuje provozovatel distribuční soustavy a je povinen ji provést do 3 měsíců ode dne podání žádosti o tuto instalaci. Pokud jde navíc o výrobnu elektřiny s instalovaným výkonem do 50 kW, provádí provozovatel distribuční soustavy tuto instalaci a následnou údržbu a ověřování správnosti měření na své náklady.

Energetický regulační úřad musí ještě připravit novelu vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, kde budou konkrétně zapracovány podmínky tohoto sdílení. Dále Energetický regulační úřad pracuje na nastavení konkrétních podmínek fungování tzv. Energetického datového centra, které bude mít za úkol měřit a vyhodnocovat údaje o množství dodané a odebrané elektřiny s ohledem na její sdílení. Tyto informace pak bude prostřednictvím obchodníka na trhu s elektřinou předávat Společenstvím.

Reálné sdílení energie předpokládané OZE II je tak naplánováno od 1. 7. 2024. Do té doby je vhodné připravit si podmínky pro takové sdílení. Jednou z prvních, které je možné učinit již nyní, je založení zmiňovaného Společenství.

Není sporu o tom, že bude nutné promyslet ekonomické a technické aspekty realizace projektů týkajících se sdílení energie. Co je však potřeba v kontextu nové legislativy uvážit dále?

Na základě zodpovězení těchto otázek bude možné vyhodnotit, zda je vhodné založit Společenství (a jakého druhu a s jakými podmínkami) nebo zda se stát spíše aktivním zákazníkem, o němž bude pojednáno v příštím příspěvku.

Společenství vždy bude právnickou osobou podléhající zápisu do veřejného rejstříku (tj. rejstříku spolků nebo obchodních korporací, obdobně, jako se zapisují například s.r.o. či a.s.).

Vnitřní fungování Společenství (tedy vztahy mezi jednotlivými členy) musí splňovat určitá kritéria. Těmi jsou zejména tzv. „otevřenost“ (tedy možnost kdykoliv ze Společenství jednostranně a bezplatně „vystoupit“), omezení subjektů, které mohou Společenství ovládat a omezení výše zisku, který je možné rozdělit.

Zákon za preferovanou formu Společenství považuje spolek nebo družstvo, neboť tyto nejlépe vyhovují shora uvedeným kritériím vnitřního fungování. Není vyloučeno, aby bylo Společenství například společností s ručením omezeným. V takovém případě by však bylo nutné významně upravit společenskou smlouvu takové společnosti oproti zažitým standardům, neboť vnitřní poměry musí být co do obsahu a účelu v podstatných rysech obdobné zákonem vymezeným vnitřním poměrům spolku nebo družstva. Co je považováno za dostatečně „podobné“ a v čem se mohou tyto vnitřní poměry od poměrů spolku a družstva odlišovat, může v počáteční aplikační praxi vyvolávat mnohé nejasnosti, proto bude nutné při případných modifikacích postupovat obezřetně.

Dále bude třeba registrovat Společenství do registru společenství vedeného Energetickým regulačním úřadem.

Tím však registrační povinnosti nekončí. Předávací místo (nebo místa) Společenství či jeho členů musí být přiřazena do jedné konkrétní skupiny sdílení, musí mu být přiřazen způsob alokace vyrobené elektřiny (tj. způsob, jakým bude elektřina distribuována a za jakých podmínek) a tyto informace registrované u energetického datového centra.

Pokud bude mít výrobna elektřiny instalovaný výkon 50 kW a vyšší, bude též nutné získání licence. Tu uděluje Energetický regulační úřad.

Nová legislativa a rozvoj komunitní energetiky umožní efektivnější nakládání s vyrobenou elektřinou a bezesporu bude mít pozitivní dopady nejen na životní prostředí, ale i na ekonomickou situaci subjektů, které ji budou využívat, ať již v rámci Společenství nebo jako aktivní zákazníci. Pro získání těchto výhod bude potřebné splnit veřejnoprávní povinnosti s tím spojené. Pro maximální efektivitu bude nutné správně nastavit též právní vztahy mezi členy Společenství a ostatními subjekty.  Ve všech těchto oblastech Vám rádi poskytneme konzultaci a návazně případně připravíme potřebné dokumenty.

Odebírejte náš newsletter